A tegnapi választások eredményeképpen Budapest új főpolgármestere Tarlós István lesz. Személye - politikai hovatartozástól függetlenül - megosztja az állattartók véleményét, hiszen egyik oldalról Tarlós nagy állatbarát hírében áll: tavaly karácsony előtt kampányolt az Illatos útról történő örökbefogadás népszerűsítéséért, illetve kérte az állattartókat, hogy a szilvesztei petárdázástól óvják megfelelően állataikat, és a kerti kutyákat is engedják be a házba, hogy megijedve nehogy világgá fussanak. Macskaszeretete is közismert, továbbá szívesen emeli fel szavát az állatkínzások büntetésének komolyabbá tételéért. Másrészről azonban nevéhez fűződik a legvitatottabb állattartási rendelet (ez még óbudai polgármestersége idején született). Vitákra adhat okot egy interjúban kifejtett nézete is, melyben fajtafüggővé teszi a rendeletek szigorú, illetve kevésbé szigorú betartatását, és bizonyos fajtákat egyértelműen veszélyesebbnek tart másoknál, erőteljesen a fajtajelleget helyezve előtérbe, tulajdonképpen kizárva annak lehetőségét, hogy egy "veszélyes" fajta is lehet megfelelően kontrollált. Ugyanebben az interjúban nyilatkozza, hogy, idézem: "ép lelkületű családokban nem dobermannokat, pitbullokat és rottweilereket ölelgetnek a gyerekek"
Gyakorló kutyatartók és oktatók kritizálják a fajtaalapú megközelítést, mondván veszélyes fajta nincs, csak veszélyes egyed. Bizonyára éles vitákat vált ki az újdonsült főpolgármester azon kijelentése is, hogy nagytestű fajtákat lakásban tartani helytelen dolog. (Ami bizonyos esetekben vitathatatlan, de talán nem helyes egy kalap alá venni a felelősségteljes, kutyájának igényeit messzemenően figyelembe vevő, annak testi és ösztönadottságait megfelelő életmóddal és foglalkozással kielégítő gazdát, és a lakótelepi 40 négyzetméteren kellő mozgatás és törődés nélkül kutyát tartó embereket)
Kíváncsian várom ennek tükrében, hogy milyen lesz Budapesten kutyának/kutyásnak lenni. Egyfelől üdvös lenne a szigor, ami a felelőtlen gazdákat sújtaná, akár százezer forintos büntetéssel, másfelől aggódva gondolok arra, hogy a felelősségteljességet kizárólag a fajtaválasztás alapján állapítják meg, a gazda esetleges szakértelmét, hozzáértését és a kutya valós életkörülményeit és tényleges viselkedését figyelmen kívül hagyva.
Vajon lesz e olyan változás, ami nem általánosít igazságtalanul, és valóban azok ellen fordul e a szigor, akik ellen kell?
Kíváncsian várom...Vagy félnem kellene?
SN
Az utolsó 100 komment: