Angliában - hol máshol - egyre elterjedtebb, hogy az emberek magukkal viszik kutyájukat a munkába. Ben, a csoki labi például egy hotel marketingigazgatójának kutyája, de hétfőtől péntekig "recepciósként" tevékenykedik, örömmel fogad minden vendéget, és sétákhoz is "bérelhető". A vendégeknél nagy sikert arat, ő pedig örömmel végzi "munkáját". (Könyörgöm kaukázusival azért ezt ne próbálja meg senki...)
Vannak persze olyan munkahelyek, ahová semmi esetre sem lehet kutyát vinni. Például annak biztos nem örültem volna, ha a mandulaműtétemkor az altatásom előtt az utolsóként hallott mondat a "Bobi köpöd ki? Mész onnan?" lett volna... De félre a viccet, a munka nem játék, az pedig bizonyított tény, hogy a háziállatok jó hatással vannak gazdájuk kedélyére, miért ne kamatoztathatnák ezt az előnyt a munkaadók is. A kutya jelenléte és simogatása stresszoldó hatású, segít megteremteni az oldottabb légkört és a kutyaséti szünet vitathatatlanul egészségeseb, mint a cigiszünet. Magyarországon persze ennek még nincs hagyománya, pedig lehetne.
Nekem volt olyan szerencsém, hogy kutyámmal közel két évig együtt dolgozhattam, akkori munkahelyemre velem jöhetett (pedig nem volt kutyás témájú hely, egyszerűen csak a főnök kedvelte az állatokat). Kiskutyám hivatásos iratmegsemmisítőként tevékenykedett a cégnél, de konyhamalacként is bevált. Kollégáim kedvelték, sőt a látogatók és a futárok is. Saját tapasztalatom is azt igazolja, hogy kiválóan oldotta a stresszt - mindig ahhoz ment egy kis simire, aki a legfeszültebb volt - és ha valamelyik kollégám kiborult, néha kölcsönkérték egy pár perces sétára, majd határozottan simább arccal tértek vissza. A vendégeink nagy része is kedvelte - természetesen ha valaki félt, vagy idegenkedett tőle, akkor másik szobába küldtem, de ilyen két év alatt ha egyszer kétszer megesett. Olyan azonban többször előfordult, hogy egy hűvösen induló beszélgetést jobb irányba terelt és bizony nem egyszer láttam kereskedelmi igazgatókat, cégvezetőket, laptulajdonosokat öltönyből ingujjra vetkőzve gügyögni az irodánk padlóján ülve, mikozben mondogatták hogy "jóóó kutya, okos kutya" Vicces volt...
Szerintem nagyon sok előnye van az irodai kutyáknak (vagy macskáknak), persze ehhez a szobatisztaság és az alapvető engedelmesség és szocializáció nélkülözhetetlen. A kutyának is jó, ha nem egész nap otthon kuksol egyedül, és nem utolsósorban a munkavállaló is szívesebben marad túlórázni, hiszen nem kell hazarohanni levinni a kutyát. Kell persze egy megfelelő, könnyen tisztítható fekhely, amit egy csendesebb sarokba tehetünk, mert a kutyák hamar kifáradnak az állandó pörgéstől.
Ti vinnétek e a kutyát melózni?
SN